Coglowa Góra w Woźnikach 2

Zapraszam do odwiedzenia punktu widokowego w Woźnikach znajdującego się na Coglowej Górze leżącej na tzw. Garbie Woźnickim, która jest najwyższym wzniesieniem w granicach miasta (365 m n.p.m.) Garb Woźnicki

Galeria widokowa znajduje się na wysokości 36 m, na którą prowadzą 124 schody spiralnie ułożone wewnątrz wieży.

Rozpościerają się stąd doskonałe widoki, widać stąd kościoły w Woźnikach, Lubszy, Cynkowie, Koziegłówkach, Żyglinku; zakłady przemysłowe jak: Huta Cynku w Miasteczku, Huta Katowice, elektrownia Łagisza. Możemy też obserwować w różnych porach roku mozaiki pól, wschody i zachody Słońca, a także prowadzić obserwacje astronomiczne. Z wieży używając lornetki można dostrzec więcej np. klasztor na Jasnej Górze, Sokole Góry.

Garb Woźnicki jest wyraźnie rzucającym się w oczy elementem krajobrazu. Stanowi go pas wzniesień zbudowany z odpornych warstw górno-triasowych, a mianowicie z piaskowców i wapieni kajprowych. Przebiega od okolic Zawiercia przez Woźniki, Lubliniec, Olesno, zanikając stopniowo w okolicy Kluczborka. Na Coglowej, (tak się tu potocznie mówi) znajduje się kaplica Góry Oliwnej i każdego roku w dniu św. Marka (25 kwietnia) odbywa się do niej uroczysta procesja.

   W zimie na pobliskiej łące można zjeżdżać na nartach i sankach, z czego często korzystają mieszkańcy.

   Coglowa na starej widokówce